Szeroki zakres parametryzacji lasera czyszczącego pozawala na selektywne usuwanie wybranych powłok lakierniczych nanoszonych metodami konwencjonalnymi, maszynowymi, zanurzeniowymi czy natryskowymi. Odpowiednio dobrana moc promieniowania oraz częstotliwość padania impulsów gwarantuje uzyskanie w pełni oczyszczonej powierzchni, która nadaje się do pokrycia świeżą warstwą powłoki lakierniczej.
Aby nadać ponowny piękny wygląd zabrudzonym ścianom budynków, nie trzeba od razu planować ich malowania. W większości przypadków wystarczy profesjonalne czyszczenie elewacji z wszelkich zabrudzeń powstałych na drodze oddziaływania środowiska naturalnego oraz działalności człowieka. Wykorzystanie Ablacji laserowej w procesie czyszczenia cegieł daje doskonałe rezultaty.
Usuwanie graffiti oraz farb jest szybkie i niezwykle skuteczne (umożliwia usunięcie zabrudzeń w 99%). Coraz częściej pojawiające się na ścianach budynków napisy, które sprzecznie myli się ze sztuka zwaną graffiti stały się zmorą nie tylko budynków publicznych, ale też prywatnych. Ich usunięcie jest czasochłonne kosztowne, często wymaga odmalowania całego budynku. Odpowiedzią na to jest czyszczenie laserem ablacyjnym.
Czyszczenie laserowe odbywa się w sposób bezkontaktowy bez stosowania dodatkowych mediów takich jak piasek, Metoda Ablacji laserowej pozwala na usunięcie wyłącznie niepożądanych nawarstwień, bez wpływu na sam czyszczony element. Nie ma więc bardziej bezpiecznej metody czyszczenia elementów mechanicznych takich jak bloki silnika.
Laserowe czyszczenie powierzchni doskonale nadaje się do przygotowania wyrobów do spawania poprzez szybkie usunięcie wszelkich zanieczyszczeń. Wysokoenergetyczna wiązka promieniowania może być wykorzystywana do oczyszczenia powierzchni spoiny ze wszystkich osadów i odprysków powstałym w procesie spawania. Optymalnie dobrane parametry gwarantują otrzymanie doskonale oczyszczonej powierzchni, która bez dodatkowych zabiegów może zostać pokryta powłokami lakierniczymi.
Wiązka promieniowania laserowego z optymalnie dobranymi parametrami pracy jest doskonałą alternatywą dla konwencjonalnych metod czyszczenia form w przetwórstwie tworzyw sztucznych z zanieczyszczeń technologicznych. Bezinwazyjna charakterystyka procesu czyszczenia laserowego nie uszkadza struktury fizycznej oraz chemicznej obrabianych form. Wykorzystanie technologii laserowej do usuwania nawarstwień w postaci przetopionych resztek tworzywa sztucznego usprawnia proces czyszczenia, nie generując dodatkowych odpadów.
Czyszczenie laserowe dzięki bezinwazyjnej charakterystyce procesu doskonale sprawdza się podczas usuwania zanieczyszczeń z newralgicznych powierzchni, które wymagają wysokiej precyzji z uwagi na swoją filigranową strukturę. Skoncentrowana wiązka promieniowania laserowego jest znakomitą alternatywą dla konwencjonalnych metod usuwania nawarstwień z wszelkich powierzchni niemetalowych, jak płaskorzeźby, murale, obeliski oraz każdego rodzaju zabytkowych powłok wymagających precyzyjnej obróbki.
Czyszczenie laserowe jest świetną alternatywą usuwania rdzy wszędzie tam, gdzie konwencjonalne metody nie mogą zostać wykorzystane. Optymalnie sparametryzowana wiązka promieniowania laserowego może być wykorzystana do regeneracji starych części usuwając z nich wszystkie ślady przerdzewienia. Poza szybkością i bezinwazyjną charakterystyką procesu usuwania rdzy, ablacyjne promieniowanie konserwuje czyszczony element zapobiegając powstawanie na nim rdzy przez dłuższy czas.
Czyszczenie laserowe ze względu na szeroki zakres parametryzacji urządzenia pozwala na selektywne oraz bezinwazyjne usunięcie zanieczyszczeń z drewnianych powierzchni nie naruszając jej struktury. Laser czyszczący jest świetnym rozwiązaniem w miejscach, gdzie konwencjonalne metody nie mogą być wykorzystane. Światło lasera doskonale penetruje wszystkie trudno dostępne miejsca i błyskawicznie oczyszcza naświetlaną powierzchnę. Optymalnie dobrana gęstość mocy powoduje natychmiastowe odparowanie nawarstwień z powierzchni drewna oraz zapewnia odpowiednie rozprowadzenia ciepła w taki sposób, aby nie doprowadzić do zniszczenia jego struktury.